Kurban Kavurmasi nasil yapilir ?

2008-12-09 13:17:01
Bugün Kurban Bayramı... Bir çok aile kurban kesti. Kurban kesmeyen bir çok aileye de komşudan kurban eti geldi. Kurban kesip, usulünce kendilerine parça ayıranlar ile, kendilerine kurban eti gelenlere bu öğle yemeği için kavurma tarifi vereceğim.

Kurban kavurması, kurban bayramının sembolüdür. Mis gibi kokan kavurma sofrasının çevresine tam ailenin tüm fertleri bayramlıklarını giyerek oturur. Sağlıkları, verdiği nimet ve birliktelikleri için Allah'a şükür eder.


"Kurban Kavurması" nasıl yapılır?

Sayın okuyucularıma Rahmetli Vehbi Koç Bey'in kızı Semahat Arsel Hanım'ın "kurban kavurması tarifi"ni vereceğim.

Koyun etini (tercihen budunu) temizleyin. Kemiğini çıkartın. Üzerindeki zarı ve yağını ayıklayın. Küçük kuşbaşı parçalar halinde doğrayın. Etleri bir yana bırakın. Sonra kuyruk yağını fındık büyüklüğünde doğrayın. Tencereye önce kuyruk yağını koyun. Orta ateşte, kıtır kıtır kızarıp, yağını bırakıncaya kadar çevirin. Kurban Bayramı kavurması kuyruk yağsız olmaz. Kuyruk yağı Kurban Kavurması'na özel bir koku ve özel bir lezzet verir. Özellikle "kıvırcığın kuyruk yağı" ağırlık vermez.

Kuyruk yağına doğradığınız parça etleri ilave edin. Hafif ateşte kapağı kapalı olarak pişirin. Suyunu verip çektikden sonra tahta kaşıkla karıştırmayı ihmal etmeyin. Etler kavrulunca, isterseniz ufak parçalar halinde kestiğiniz böbreği ve ufak parçalar halinde kestiğiniz bir miktar karaciğeri de ilave edebilirsiniz.

Tuzunu, biberini sakın önceden ekmeyin. Kavurma pişip ateşden alınmadan hemen önce, tuz ve karabiberi ilave edip karıştırın. İsterseniz üzerine kekik ekin.


Saç Kavurması

Kurban kavurması saçta da yapılır ama, şimdi pek az evde saç var. Veya saç var da, evlerin ocakları saç ile kavurma yapmaya imkan vermiyor. Saç kavurması "cızır cızır etrafa yağ saçar". Ama mis gibi koku da saçar...

Saç kavurmasında önce saç kızdırılır. Küçük parçalar halinde kesilen et saçın üzerine konulur. Ağır ateşde yaklaşık 40 dakika kadar tahta kaşıkla çevrilir. Suyunu bırakıp, çektikden sonra kızarmaya başlarken üzerine kırmızı biber serpilir. Yuvarlak yuvarlak kesilmiş soğan halkaları eklenir. Mevsimine göre domates konur. Tuzu, baharatı serpilir. Sonra saçın üzeri bir tencere kapağı ile örtülür. Kısık ateşde 20 dakika daha pişmesi beklenir. Afiyet ile yenilir.

Bir de tencerede soğanlı kavurma tarifi vereyim.

Orta ateşte, orta boy bir tencereye bir miktar tereyağı koyun. Yağ kızınca, kabuğu soyulmuş bir bütün soğanı bir iki dakika yağda çevirdikten sonra, kuşbaşı etleri tencereye boşaltın. Tencerenin ağzını kapatın. Etler sularını bırakana kadar sekiz ile on dakika boyunca arada sırada tahta kaşıkla tencereyi karıştırın... Etler suyunu bırakınca, ateşin altını kısın. Arada sırada gene karıştırın ama, bırakın et bir saat pişsin. Et pişince soğanı tencereden çıkarıp atın. Tuz, biber ve kekik ekleyin kapağı açın. Pişmiş etleri onbeş, yirmi dakika kavurun.

Amatör et uzmanı Hasan Güleşçi, etler suyunu bırakınca, bu suyun bir kaseye alınmasını önerir. Bu yapılırsa et sertleşmez. Hasan Güleşçi'ye göre etin bu kendi suyu, et piştikden sonra tencereye-tavaya eklenir ise, pişmiş et suyunu daha iyi hazmedip, lezzet bulurmuş.


Revani tatlısı

Sabah sabah kavurmayı yapacaksınız. Sofranın etrafına aile toplanıp yiyeceksiniz. Ama üzerine bir de tatlı lazım. Rahmetli annemin revani tarifini vereyim. Bir saat, birbuçuk saatde tatlınız da hazır olur.

Önce şerbetini hazırlayıp, soğutmanız gerekir. Revaninin şerbetini bol mu istersiniz, az mı? Tatlı mı olsun istersiniz, tadı kararında mı? Bunu ayarlamak sizin elinizde. Rahmetli annemin ölçüsü bir litreden biraz fazla suya, yarım kilodan biraz fazla toz şekeri. Şerbeti kaynatıp, soğumaya bırakın.

Çarpma tasınıza veya tencerenize 10 yumurta kırın. Yumurtalar buzdolabından çıkmış olmayacak. Soğuk yumurta iyi kabarmaz. Bu arada bir başka kabın içinde karışımı hazırlayın. Bulabilirseniz Piyale'nin "büyük boy" irmiğinden (biz bulamıyoruz, şimdi Piyale'nin tüm irmikleri orta boy!..) 10 çorba kaşığı irmik, 2 çorba kaşığı beyaz un ve 2 çorba kaşığı toz şekeri karıştırın. Revaniye tat vermesi için isterseniz, bir limon kabuğunu, veya portakal kabuğunu rendeleyin, o karışıma ekleyin. Karışım bir yanda dursun.

Yumurtaları çırpma teli ile ya da elektrikli çırpma aleti ile bembeyaz olup, üzerinde hiç bir gözenek kalmayıncaya kadar çırpın. Çırpılan yumurtalara irmik ve un karışımını ekleyip, biraz daha karıştırın. Daha önce dibini yağlayacağınız altı düz ve kenarlı tepsiye karışımı boca edin. Daha önce ısıttığınız fırına tepsiyi sürün. Fırın dereceli ise, dereceği 150 dereceye ayarlayın. Yüksek ateşde revani kavrulur, düşük ateşde karışım çöker. Üzeri "nar" gibi kızarınca tepsiyi fırından çıkarın. Soğuk şerbeti boca edin. Afiyet ile yiyin.

Sağlık ve ağız tadı ile nice bayramlar idrat etmeniz dileğiyle...


Etiketler: et kavurma nasıl yapılır, kavurma nasıl yapılır tarifi, kurban bayramı kavurma, Kurban Kavurmasi nasil yapilir

1549
0
0
Yorum Yaz